Olimpizm felsefesi nedir

Olimpizm felsefesinin tanımı ve tarihçesi ile ilgili bilgiler aşağıdadır. Bilgilerinize sunarız…

Olimpizm felsefesi

Olimpizm bir yaşam felsefesidir. Bedene iradeye ve zihne özgü nitelikleri yücelterek dengeli bir biçimde bütünleştirir. Olimpizm sporu kültür ve eğitimle kaynaştırarak çaba göstermenin iyi örneklerin eğitsel değerinin ve evrensel temel ahlak ilkelerine saygının verdiği mutluluğa dayalı bir yaşan biçimi yaratmayı amaçlar. Olimpizmin amacı, sporun heryerde uyumlu insan gelişmesine hizmet etmesine sağlamak bu yolla insan saygınlığını titizlikle koruyan barışçıl bir toplumun yaratılmasında özendirici rol oynamaktadır. IOC’nin önderlik ettiği olimpik hareket çağdaş olimpizm düşüncesinden kaynaklanır. Olimpik hareketin amacı dünya barışına ve daha iyi bir dünyanın yaratılmasına katkıda bulunmak üzere gençliği hiçbir ayırım gözetmeden ve birbirini anlamaya dostluk dayanışma ve FAİR-PLAY anlayışına gerektiren olimpiyat ruhu içinde spor ile eğitmektir iç içe geçmiş 5 halka ile simgelenen olimpik hareketin etkinliği evrensel ve kalıcıdır. 5 kıtayı kucaklar bütün dünyadan sporcuları büyük spor şöleni olan olimpik oyunlarda bir araya getirerek doruk noktasına ulaştırır. Olimpizmin ve sporun katkılarını anlatarak çocuk ve gençlerin spora katılımına teşvik etmek, olimpiyat oyunlarının dünyada barış kardeşlik ve mükemmellik kavramlarını nasıl geliştirdiğini göstermek ve olimpiyat oyunları organize etmenin ülke gençliğine ve kalkınmaya ne gibi katkılarda bulunduğunu anlatmak TMOK ( Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi) ‘nin görevidir

Tarihçe

Olimpiyat oyunları, antik çağda dört yılda bir düzenleniyordu. MÖ 776 yılından beri Yunan şehirlerinde düzenlenen olimpiyat oyunları, 393′te Roma Imparatoru Theodosius tarafından yasaklandı. Antik olimpiyatlarda kadınlar yarışa katılamadığı gibi, seyirci olarak stadyumlara girmelerine de izin verilmezdi İlk olimpiyatlarda sürat yarışları yapılır, atletler zeytin dalından bir taçla ödüllendirilirdi. Daha sonra ödülün biçimi ve değeri değişti, arttı. Yarış programına boks ve güreş de katildi

Modern olimpiyatların ve olimpizm düşüncesinin babası Fransız Baron de Coubertin oldu. Dünya gençliğinin ortak bir idealle barışa hizmetini amaçlayan Coubertin, 1892 yılında olimpizmin ilkelerini açıkladı ve olimpiyatların yeniden düzenlenmesi için çaba göstermeye başladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (CIO) 1894 yılında Coubertin’in çabalarıyla kuruldu ve ilk olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olan Yunanistan’in temsilcisi Dimitrius Vekelas, kurulusun ilk başkanı oldu Vekelas’in görevi 1896′da bitti. 1896-1925 yılları arasında Coubertin CIO baskanligi yaptı ve olimpik hareketin kökleşmesini sağladı Coubertin’in ölümünden sonraki CIO başkanları şunlardır:

Kont Henri de Baillet – Latour (Belçika/1925-1942), MJSigfrid Edström (Isveç/1946-1952), Avery Brundage (ABD/1952-1972), Lord Killanin (KIrlanda/1972-1980), SEM Juan Antonio Samaranch (Ispanya/1980-…)

Olimpiyat oyunlarını düzenleme onuru bir kente verilir. Kent seçim hakki sadece Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne aittir Komite, oyunların düzenleneceği yıldan 7 yıl önce toplanarak resmi adaylık başvurusunu alır, raporları inceler ve kent seçimini yapar.

Kategori: : GenelSon EklenenlerYaşam

Etiketler:

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu

 • Çabuk ve kolay bronzlaşmak için
 • Evde köpek bakımı nasıl olur - Yavru köpeğe öğretmek
 • Gelin saçı ve makyajı nasıl yapılır?
 • Divan edebiyatı nedir - Divan edebiyatının özellikleri
 • Terleyen ayakların çaresi var mıdır?
 • Başak Burcu Çocukları
 • Zeus heykeli hakkında bilgi
 • Acılı biber çorbası tarifi
 • Cinsel gücü artıran bitkisel çay
 • Artemis tapınağı ile ilgili bilgi
 • Son moda kaban modelleri - Kaban resimleri
 • Beylerbeyi sarayı - Beylerbeyi sarayının tarihi bilgileri
 • Kirpik ve kaşları uzatmanın sırrı?
 • Portakal reçelinin tarifi
 • Göğüs dikleştiren egzersizler


 • Yazardan Not::

  RSSYorumlar (0)

  Trackback URL

  Yorum Ekleyin
  Yorumdaki resminizi değiştirmek için Gravatar adresine kayıt olunuz..