Amerika Birleşik Devleti Hakkında Bilgiler

Amerika Birleşik Devleti ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdadır. Bilgilerinize…

Amerika Birleşik DevletiBaşkent: Washington DC

50 Eyaletten oluşur

Para birimi: ABD Doları, 1 dolar=100 sent

En yaygın diller: İngilizce, İspanyolca

Yüzölçümü : 9.529.063 kilometrekare Rusya ve Kanada’dan sonra en büyük üçüncü ülke.

Amerikan Birleşil Devletinin bayrağının anlamı:


Amerika bayrağı 7 adet kırmızı, 6 adet beyaz çizgi ve mavi zemin üzerine 50 adet yıldızdan oluşur. On-üç çizgi ilk 13 eyaleti, 50 yıldız ise A.B.D.’ni oluşturan 50 eyaleti temsil eder.

Nüfus: 294 milyon (ABD Nüfus Bürosu, 2004) Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık ülke tarihin her döneminde yüksek olan göç alma oranı devam etmektedir ve ABD nüfusunun %9.5′i başka bir ülkede doğmuştur.

Ortalama İnsan Ömürü: Genel 77 yıl, erkeklerde 74 yıl, kadınlarda 80 yıl (BM)

Etnik Dağılım: Beyaz ırk %78, Afrika kökenli Amerikalı %10, Latin kökenliler %8, Diğerleri %4

Yıllık Büyüme Hızı : %1.02

Kişi Başına Düşen Yıllık Gelir : 37.610 $ (Dünya Bankası, 2003)

Enflasyon Oranı : %2.6

Ev Sahiplik Oranı: %68.1 (2001 verilerine göre)

Otomobil Sayısı: 221 milyon, %89′u

Eğitim : Eğitim tüm ülkede 16 yaşına kadar zorunludur ve ücretsizdir. İki yıllık mesleki eğitimler sunan kolejler, 4 yıllık üniversiteler ve akademiler vardır.

Okuma/Yazma oranı: %97

Önemli Şehirler : Washington, Los Angeles, Chicago, Houston, Philadelphia, Detroit, San Diego, Dallas, San Francisco, Boston, New Orleans, Denver, Oklahoma City, Kansas, Atlanta, Miami, Cincinati, Las Vegas, Kansas, Omaha Buffaalo, Sacramento.

Yeri : Kuzey Amerika’da Kanada ile Meksika arasında yer alır.

Kullanılan diller : İngilizce

Para birimi : Dolar

Önemli coğrafi bölgeler : Mohave ve Gila çölleri, Mississippi nehri, Apalaş dağları, Ohio vadisi, Florida yarımadası.

Önemli limanları : New york, Boston, Philadephia, Baltimore.

Ulusal Parklar : Yellowstone, Grand Teon, Rocky Mountains.

Amerika Devletinde toplam 50 eyalet bulunmaktadır. Bu eyaletlerin isimleri alfabetik sırayla şöyledir…

Amerika Birleşik Devletinin Eyalet İsimleri

Alabama
Alaska
Arizona
Arkansas
California
Colorado
Connecticut
Delaware
Florida
Georgia
Hawaii
İdaho
İllinois
İndiana
İowa
Kansas
Kentucky
Louisiana
Maine
Maryland
Massachusetts
Michigan
Minnesota
Mississippi
Missouri
Montana
Nebraska
Nevada
New hampshire
New jersey
New mexico
New york
North carolina
North dakota
Ohio
Oklahoma
Oregon
Pennsylvania
Rhode island
South carolina
South dakota
Tennessee
Texas
Utah
Vermont
Virginia
Washington
West virginia
Wisconsin
Wyoming

Amerika Birleşik Devleti Hakkında Bilgiler

ABD Kuzeyde Kanada, güneyde Meksika ve Meksika Körfezi, doğuda Atlantik Okyanusu ve batıda Pasifik Okyanusu’yla sınırlanmıştır. Doğudan batıya New York’tan San Francisco’ya uzaklık 4.800 kilometredir. Texas’ın en güney ucundaki Brownsville şehrinden 49. Paralel’e kadar (ABD ve Kanada arasındaki sınır) uzaklık 2.560 kilometredir.

Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten oluşur ve en Doğusu ile en Batısı arasında 4 saatlik zaman farkı bulunmaktadır.Amerika Birleşik Devletleri içinde dört zaman dilimi vardır: Doğu Zamanı (Michigan, Indiana, Georgia ve Florida’yı da kapsayan doğu sahili); Orta Zamanı (K. Dakota ve Texas’a kadar); Dağ Zamanı (Montana’nın güneyi); Pasifik Zamanı (Pasifik sahili: Washington, Oregon, California ve Nevada).

Kırmızı Urbalılara(İngilizlere) karşı verdiği bağımsızlık savaşını kazanan Amerika Birleşik Devletleri, 1776 yılında Birleşik Krallıktan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. 1789 yılında ilk anayasasını kabul ederek Modern Demokrasinin kurucusu olmuştur. Devletin ilk dönemlerinde, köleliğin kaldırılması konusundaki tartışmalar bu öneriye karşı çıkan güneydeki 11 eyaletin birlikten çekilmesi ve bunun üzerine yaklaşık 5 yıl süren bir iç savaş (Kuzey Güney Savaşı) yaşanmasıyla sonuçlandı.

ABD dünyanın en büyük ekonomisidir sürekli büyümeye devam etmektedir. Dünya nüfusunun %5′ine (294 milyon) sahip olmakla beraber dünya ekonomisinin %25′ini (9.5 trilyon dolar)gerçekleştirmektedir. Ülkede üretilenlerin büyük bölümü yine ülke içinde tüketilmektedir. 2001 verilerine göre: ABD’lilerin ev Sahiplik Oranı %68, ülkedeki otomobil Sayısı 221 milyon olup, bu rakam nüfusun %89′udur.

Farklı etnik grup ve ırkların getirdiği çeşitlilik, Amerikanlılık çekirdeğini yaratan bir unsurdur ve ülkenin pek çok unsuru aynı potada eritmesinin simgesi olarak öne çıkarılmaktadır. Green Card çekilişinin amacıda bu bu çeşitliliğe katkı yapmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk yerleşimcileri daha çok İngiltere ve İrlanda kökenliydi. İkinci aşamada istemleri dışında kıtaya götürülen Afrikalı köleler oluşturdu. Üçüncü aşamada bu nüfusa milyonlarca Avrupalı(Alman, Polonyalı, Yunan, Çek ve Rus vb) katıldı. Bugün ise özgürlük ve daha fazla refah beklentisiyle bölgeye göç edenlerin çoğunluğu Asyalılar ve Latin Amerikalılar oluşturmaktadır. Şu an ABD’de 400 bin civarında Türk yaşamaktadır. Her yıl ortalama 20 bin civarında Türk gerek üniversite gerekse lisan eğitimi için ABD’ye gitmektedir. ABD’de nereye giderseniz gidin Türklerle karşılaşırsınız. Özellikle; New York, California, New Jersey, Florida, İndianapolis ve Arizona Türk nüfüsün yoğunlaştığı bölgelerdir.

ABD 50 eyaletten oluşan federal bir cumhuriyettir. Eyaletlerin her biri bir dereceye kadar kendi kendini yönetme hakkına sahiptir. Federal yönetim savunmadan, dış işlerinden, yüksek yargıdan, iç güvenlikten sorumludur. ABD Yönetimi üç kuvvetten oluşmaktadır. Bu kuvvetler başkanın önderliğindeki Yürütme, Yasama (Temsilciler Meclisi ve Senato’dan oluşan Kongre) ve ABD Yüksek Mahkemesi’nin başkanlığındaki Yargı’dır. Başkan hem Yürütme’nin başıdır hem de Devlet Başkanı’dır. Başkan seçilecek kişi en az 35 yaşında, doğuştan Amerikan vatandaşı olmalı ve ABD’de en az 14 yıldır ikamet ediyor olmalıdır.

Amerikan siyasi sistemi hem federal hem de eyalet seviyesinde iki parti sistemlidir. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler dünyadaki en eski partilerdendir.

Yasama, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan oluşur. Temsilciler Meclisi iki yılda bir yapılan genel seçimlerle seçilen 435 temsilciden veya kongre üyesinden oluşur. Her eyaletten seçilecek kişi sayısı eyaletin nüfusuna göre belirlenir.

 

Kategori: : Son EklenenlerÜlke Bilgileri

Etiketler:

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu

 • Rodos heykeli hakkında bilgi
 • Ayben benim o şarkı sözü
 • İşkembe çorbası tarifi - İşkembe çorbası nasıl yapılır?
 • Anadolu beylikleri
 • İnsan vücudunun sırları; İnsan bedenindeki gizem
 • Google Nexus One Cep Telefonun Özellikleri
 • Boğa burcu kadını
 • Kepçe kulak nasıl düzelir
 • Kontakt lenslerin sakıncaları, Kontakt lensin dezavantajları
 • Ergenekon destanı nedir
 • İnsan sağlığına en faydalı bitkiler
 • Dolaşım sistemi nedir? Dolaşım sisteminin görevleri
 • Crohn hastalığının belirtileri
 • Pratik makyaj önerileri
 • Aspirinin faydaları


 • Yazardan Not::

  RSSYorumlar (0)

  Trackback URL

  Yorum Ekleyin
  Yorumdaki resminizi değiştirmek için Gravatar adresine kayıt olunuz..