Albert Einstein’ın hayatı ve bilinmeyen özellikleri

Hayatlarını, çalışmalarını, buluş ve eserlerini okuyup öğrendiğiniz bilim adamlarının çoğu, mikroskoplar, teleskoplar, bir takım makineler ya da laboratuar aletleriyle çalışmışlardır. Sorunlarını çözmek, düşüncelerini, tasarılarını, fikirlerini gerçekleştirip uygulamak için deneyler yapmışlardır.

Albert Einstein başka tür bir bilim adamıdır. İcatlarını, buluşlarını laboratuarda değil, kafasının içinde, aklında yapan kuramsal (teorisyen) bir fizikçidir. Einstein, teorilerini ispatlamak için deneyler yapmak gereğini duymamıştır. Bütün dehasını, yeteneklerini, fikirlerini geliştirmek karşısına aldığı soru ve sorunları cevaplayıp çözümlemek, düşüncelerini matematik formüllerine dönüştürmek, böylece ortaya koymak yolunda harcamıştır.

Einstein’ın bazı teorileri, bu teorilerin ileri sürüldüğü, ortaya konulduğu zamanın çok ilerisindedir. Öyle ki, söz konusu teorilerin uygulamaya dökülebilmesi için, bilimsel araç ve gereçlerin daha gelişmiş, daha mükemmellerinin icat edileceği zamana kadar uzun yılların geçmesi gerekmişti. Bu teorilerden birinde hiç kimsenin görmemiş olduğu belirli bir yıldızın varlığı öne sürülüyordu. Bir başka teori, evrende bulunan bütün maddelerin en küçük parçası, bölünmez cüzü olarak kabul edilen atomla ilgiliydi. Gerçekte atomun daha küçük zerreciklerden oluştuğu açıklanıyordu. Nitekim her iki teorinin de doğru olduğu ispatlanmıştır.

Albert Einstein, dünyaya, insanlığa, evrenin kanunlarının açıklanmasında yardımcı ve yararlı olan sayısız yeni matematiksel formül vermiştir. Işık, enerji, hareket, yerçekimi, uzay ve zaman gibi esrarengiz kavramlar konusunda, bunların anlaşılması, çözümlenmesi bakımından, dünyaya Einstein kadar yararlı olmuş bir kimse daha yoktur.

Einstein, Almanya’da küçük bir şehir olan Ulm’da doğmuştu. Babasının küçük bir elektrik aletleri fabrikasına sahip olduğu Münih şehrinin varoşlarında (dış, kenar mahallelerinde)yetişti. Çocukken ilerde nasıl bir adam olacağının en ufak belirtilerine sahip değildi. Öğretmenleri onu “donuk, zihni tersine işleyen” bir çocuk diye tanımlıyorlardı.

Gerçekte Einstein son derece zekiydi.12 yaşındayken kendi kendine geometri öğrenmişti.

Atom Bombasının Temel Formülü

2. Dünya Savaşı’na kesin son sağlayan atom bombası, Einstein’ın 1905 yılında ortaya koyduğu bir gerçeğin ürünüdür. Eskiden bir maddenin yaratılamayacağı ve yok edilemeyeceği kuramı geçerliyken, Einstein maddenin enerjiye, enerjinin de maddeye dönüşebileceğini ileri sürmüştür.

E =enerji M= kitle C=ışığın hızı olarak kabul edildiğinde, bu gerçeği E=MC2 formülü ile ortaya koymuştur. Babası fabrikada çalışması için zorladı. Fakat Einstein öğrenimine devam etmek arzusundaydı. Özellikle matematik ve fizikle ilgileniyordu.

Bir fizik öğretmeni olmağa karar verdi. İsviçre’de Zürih şehrine gitti. Orada Politeknik Akademisi’ne girdi. İyi dereceyle mezun oldu. Öğrenimini tamamlarken, sonradan eşi olacak Mileva Mareç adında bir öğrenciyle de tanışmıştı.

Okulu bitirdikten sonra fizik öğretmeni olarak uygun bir iş bulamadı. Özel dersler veriyordu ama el ine, geçen para azdı. Ancak o da güçlükle boğazına yetiyordu. 1902 yılında, İsviçre Patent Ofisinde memur oldu. İşin parası azdı ama kolaydı. Çok az vaktini alıyor, asıl ilgilendiği şeylerle meşgul olabilmesi için bol zamanı kalıyordu.

Bundan sonraki üç yılın her dakikasını, zaman ve uzay konusunda yeni matematiksel açıklamalar getirecek bazı formüller üzerinde harcadı. 1905 yılında henüz 26 yaşındayken, kendine dünya ölçüsünde ün kazandıracak olan “İzafiyetin Özel Teorisi” isimli eserini bastırdı. Bazı bilim adamları, bu eseri “dünya tarihinde en önemli belge” diye tanımışlardır.

Einstein’ın İzafiyet Teorisi, bilim adamı arkadaşları arasında pek coşkuyla karşılanmadı. Bunun nedeni, onların kendi çalışma ve eserlerindeki nice yanlış ve yanıltının ortaya dökülmesiydi. 1912 de karşı tavır silindi. Herkes onun büyüklüğünü kabul etti. Teorisi çok karmaşıktı. Fakat matematikçilerin ve fizikçilerin uzun yıllardan beri bocaladıkları, çözümleyemedikleri sayısız sorunu cevaplandırıyordu.

İsviçre Patent Dairesindeki silik, belirsiz kâtip, dünya çapında ün kazanmıştı. Avrupa üniversitelerinde dersler vermeğe çağrıldı. Profesörlerden biri “yeni bir Kopernik doğmuştur” dedi. 1914 yılında, Berlin Üniversitesinde fizik profesörü oldu. Orada, Nobel Armağanını kazandığı 1921′e kadar dokuz yıl kaldı.

1933 yılında ansızın bütün hayatı yön değiştirdi. Adolf Hitler adında hırslı, kana susamış bir çılgın, Almanya’da diktatör olmuştu. Hitler ve omuzdaşları,”üstün Cermen ırkı” saplantısıyla Yahudilere karşıydılar. Einstein Hitler’e ve Nazilerin zorbalıklarına, zulümlerine karşı bir tavır takındı. Hitler de onun evini yıktırdı, malına mülküne el koydu. Tutuklanması için büyük paralar vaat etti. Dünyanın onurlandırdığı Einstein, yersiz, yurtsuz bir mülteci durumuna düşmüştü. Sonra Amerika’dan çağrıldı. 1933 yılında Princeton’a geldi. 22 yıl orada yaşadı. 1940 yılında Amerikan vatandaşlığına geçti.

1945 yılında 2. Dünya Savaşını sonuçlandıran atom bombası Amerikalılar tarafından atıldığı zaman, Einstein bilimin ölüm ve yıkımlar amacıyla kullanılmasından büyük üzüntüye kapıldı. Bütün uluslara bir çağrıda bulundu. Barışçı bir dünya devletinin kurulmasını istedi. 1955 de öldüğü zaman 76 yaşındaydı.

Kategori: : BiyografiKeşif ve İcatSon Eklenenler

Etiketler:

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu

 • Francis Bacon’un hayatı
 • Sararan dişleri beyazlatmak
 • Ev kokuları için püf noktalar
 • Başak Burcu Kadını
 • Akut stres durumunda ne yapılır
 • Alternatör nedir
 • Kadayıflı ekmek nasıl yapılır?
 • Saçınızın canlı ve parlak olması için ballı saç maskesi
 • Çil nasıl geçer nasıl yok edilir
 • Deve dikeninin faydaları nelerdir?
 • Osmanlıda güzellik; Haremin güzellik sırları
 • Erik faydaları ve etkileri
 • Arjantin devleti hakkında bilgiler
 • Güneş yanığı ve güneş çarpması şikayetleri nelerdir
 • Basur otunun faydaları


 • Yazardan Not::

  RSSYorumlar (9)

  Yorum Ekle | Trackback URL

  1. lilo xxc diyor ki:

   çk gzl bi ste vlla haa!!!:):):)

  2. mert diyor ki:

   üzel bir site

  3. prenses diyor ki:

   arkadaslar Einstein ın buyuk bir bilim adamı olduğunu hepimiz biliriz bazı arkadaslar araştırma yaparken öğretmenleri tarafından yazmaya tabii tutuluyorlar bende bir öğrenciyim ve sizlere Einstein hakkında yazdığım ve 100 aldığım proje ödevimi yazacağım eğer yazmak zorundasanız bu bilgileri yazınız:

   Albert Einstein bir bilim adamıdır. İcatlarını, buluşlarını laboratuarda değil, kafasının içinde, aklında yapan kuramsal (teorisyen) bir fizikçidir.Einstein, Almanya’da küçük bir şehir olan Ulm’da doğmuştu. Babasının küçük bir elektrik aletleri fabrikasına sahip olduğu Münih şehrinin varoşlarında (dış, kenar mahallelerinde)yetişti. Çocukken ilerde nasıl bir adam olacağının en ufak belirtilerine sahip değildi. Öğretmenleri onu “donuk, zihni tersine işleyen” bir çocuk diye tanımlıyorlardı.

   Gerçekte Einstein son derece zekiydi.12 yaşındayken kendi kendine geometri öğrenmişti.

   Babası fabrikada çalışması için zorladı. Fakat Einstein öğrenimine devam etmek arzusundaydı. Özellikle matematik ve fizikle ilgileniyordu.Bir fizik öğretmeni olmağa karar verdi1905 yılında henüz 26 yaşındayken, kendine dünya ölçüsünde ün kazandıracak olan “İzafiyetin Özel Teorisi” isimli eserini bastırdı.

   Einstein’ın İzafiyet Teorisi, bilim adamı arkadaşları arasında pek coşkuyla karşılanmadı. Bunun nedeni, onların kendi çalışma ve eserlerindeki nice yanlış ve yanıltının ortaya dökülmesiydi.. bazılarını o kadar kıskançlık duyduki Einstein’ın eserini almak için çok para teklif ettiler ama hiçbiri Einstein’ın fikrini değiştiremedi en sonunda bir adam tutup on öldürtmek istediler ama Einstein’ın durumu sezmesi uzun sürmedi.

   ve bir formul yaparak onu etkisiz hale getirdi ama arkadasına yine de kıyamadı .Einstein’ın basından geçen o kadar sey varki anlat anlat bitmez.

  4. sare diyor ki:

   güzel bir site ama biraz daha uzun olsa ne kadar güzel olucaktı dime ama ben çok şey isterim başka bilm adamı daha olsa ve doğumundan ölümne kadar olsa yorumumun puanım 1000000,11121,123 olurdu ve ben ünü bir çocuk doktoruyum ama bu siteler üzerinde arkadaşım bu siteleri bazen atıyolar yani sallıyolar diyo ama bu işler zor hemde nasıl ben bilirim

  5. mehmet diyor ki:

   çok iyi saol

  6. merve diyor ki:

   çok teşşekkürler :) işime yarayan bilgiler burdaymış :))) Harika bi site!!!

  7. eda diyor ki:

   çok uzun

  8. süper diyor ki:

   süper wallaha

  9. süper diyor ki:

   süper bi site cok yardımcı oldu admın saoll XD :dD:D:d

  Yorum Ekleyin
  Yorumdaki resminizi değiştirmek için Gravatar adresine kayıt olunuz..